Większość z nas pokłada ogromną wiarę w naszych lekarzy, powierzając im swoje zdrowie, a nawet życie. Pacjenci znajdując się w trudnej sytuacji, poszukują kogoś kto zapewni mu należytą opiekę. Właśnie dlatego otwarta dwukierunkowa komunikacja, zaufanie i wzajemny szacunek są tak istotne w relacjach lekarz-pacjent.
Jaki powinien być dobry lekarz?
Każdy z nas prawdopodobnie miał negatywne doświadczenia z lekarzem w pewnym momencie: lekarz, który odrzucił nasze obawy, pielęgniarka, która wielokrotnie odmówiła nam pomocy czy może była niemiła, lub - co gorsza - chirurg, który wykonał niepotrzebną procedurę.
Zatem jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry lekarz? Oczywiście, liczy się doświadczenie i referencje. Pożądanym jest ten, który ukończył dobrą szkołę medyczną, ma nienaganną opinię wśród swoich współpracowników, a co ważniejsze jest polecany i sprawdzony przez twoich znajomym. Ważne jest też by lekarz był nowoczesny i korzystał z profesjonalnego oprogramowania do elektronicznej dokumentacji medycznej, np. Medfile.
Wiadomym jest, że nie chciałbyś aby ktoś, kogo nie darzysz zaufaniem załatwiał dla Ciebie sprawy, a tym bardziej diagnozował stanu zdrowia lub wykonywał skomplikowaną operację. Zaufanie to fundament każdej relacji, a przypadek relacji lekarz-pacjent nie są tutaj wyjątkiem.
Badania wykazały, że niektóre z konkretnych zachowań lekarskich wpływają na poziom zaufania pacjentów – w tym troska, kompetencje i umiejętność słuchania. Pacjenci potrzebują lekarzy, którzy poświęcają czas na dokładną diagnozę, a później wyjaśnienie tym, którzy zadają mnóstwo pytań. Ponadto lekarz powinien zachęcić pacjentów do zadawania pytań i aktywnego uczestniczenia w wizycie lekarskiej.
Mówi się, że lekarzy, którzy spędzają czas na kształceniu pacjentów, używają humoru i śmieją się wspólnie z pacjentami, a przy tym zachęcają do wyrażania swoich obaw i opinii są częściej odwiedzani, uważani są za bardziej zaufanych oraz zyskują lepsze referencję.
Charakterystyczne cechy dobrych relacji pacjent-lekarz
Znalezienie dobrego lekarza rodzinnego lub specjalisty może wymagać ciężkich i czasochłonnych poszukiwań. Niezależnie od tego, czy oceniasz nowego lekarza diabetologicznego czy jest to ocena lekarza pierwszego kontaktu, którego widziałeś wcześniej, oto niektóre z podstawowych elementów zdrowej relacji lekarz-pacjent.
Otwarta, dwukierunkowa komunikacja
Komunikacja rozpoczyna się od momentu pierwszego kontaktu z lekarzem. Czy jest to ciepłe i miłe powitanie? Czy lekarz słucha Cię uważnie, kiedy opisujesz swoje dolegliwości, objawy, a nawet obawy? Czy przerywa Ci i rozmawia z tobą, czy raczej wydaje się, że odrzuca twoje zmartwienia?
Twój lekarz powinien wziąć pełną historię, zadać mnóstwo pytań i zachęcić cię do otwartej i szczerej rozmowy na temat twojej sytuacji. Powinien poświęcić swój czas, uważnie słuchając twoich obaw.
Większość lekarzy żyje na dzień dzisiejszy w dużym biegu, zresztą jak każdy z nas. Ilość pacjentów wciąż wzrasta, a czas niestety się nie wydłuża. Jednakże dobry lekarz powinien poświęcić pacjentowi tyle czasu ile ten go potrzebuje, tak by mógł postawić wiarygodną i rzetelną diagnozę oraz wyjaśnić zalecenia lekarskie swojemu pacjentowi. Podjęcie nieświadomych decyzji lub złych wiąże się z narażeniem czyjegoś zdrowia, a nawet życia.
Jeśli podczas wizyty czujesz się pospieszany, niesłuchany, zdezorientowany lub niepewny, poinformuj o tym lekarza. Jeśli lekarz nie wykaże empatii jest to znak, że nie należy do grupy tych odpowiednich dla Ciebie.
Rola pacjenta
Tak samo ważne jest, abyś podzielił się swoimi objawami i wątpliwościami z lekarzem i nie ukrywał informacji, nawet informacji, które mogą być kłopotliwe. Pamiętaj, że twój lekarz jest wyszkolonym profesjonalistą, który musi znać cały obraz, aby dokładnie zdiagnozować i leczyć twój stan. Ponadto warto pomyśleć o tym, iż lekarz słyszał od swoich pacjentów już bardzo wiele przeróżnych objawów i historii.
Należy również pamiętać, że pracownicy służby zdrowia spotykają się z różnymi typami ludzi – czasami spotyka się nieuprzejmych, niemiłych czy nawet agresywnych pacjentów wobec lekarzy czy pielęgniarek. To jedynie rozprasza i stresuje twoich opiekunów medycznych, a ponadto może prowadzić do błędów medycznych. Warto takiej osobie zwrócić uwagę. Pamiętajmy, że każdemu należy się szacunek.
Wspólne podejmowanie decyzji
Twój lekarz powinien dać ci możliwość wyboru podejścia do leczenia, które najbardziej Ci odpowiada na podstawie twoich życzeń i celów. Nazywa się to wspólnym podejmowaniem decyzji. Jeśli uważasz, że twój lekarz popycha cię do przyjęcia konkretnego planu leczenia, jest to znak ostrzegawczy. Jeśli chodzi o decyzje (duże i małe) dotyczące opieki zdrowotnej, lekarz powinien być partnerem w procesie decyzyjnym.
Przekazanie złej wiadomości
Niewielu z nas jest bardziej podatnych na zranienie. Kiedy cierpimy, boimy się lub niepokoimy o nasz stan zdrowia niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze względnie niewielkim problemem, czy z poważnym kryzysem zdrowotnym, sposób, w jaki przychodzi do nas lekarz - język ciała, ton głosu, otwartość, empatia i uczciwość - są bardzo istotne.
Lekarze stają przed wyzwaniem, jakim jest dostarczenie pacjentom niekorzystnej diagnozy lub prognozy, co nie jest łatwym zadaniem dla każdego. Dostarczanie takiej informacji jest sztuką, której należy się nauczyć.
Lekarz, który jest zimny, arogancki, niecierpliwy, pośpieszny lub w inny sposób demonstruje ubogi sposób, może szybko stracić zaufanie i pozostawiać uczucie niepewności, niepokoju, lęku, złości i samotności.
Zgodność
Czasami po prostu nie jesteśmy zgodni z naszym lekarzem. Być może on jest bardzo bezpośredni, mówi szybciej, niż można za nim podążać, lub ma postawę, która sprawia, że czujesz się niespokojnie lub nieprzyjemnie. Niekompatybilność niekoniecznie jest odzwierciedleniem zdolności twojego lekarza - czasami po prostu nie „nadajesz na tych samych falach” z drugą osobą czy lekarzem. Użyj pierwszej wizyty jako testu. Jeśli po wyjściu nie czujesz się w pełni komfortowo i nie spełniłeś swoich oczekiwań poszukaj innego specjalisty.
Szacunek dla życzenia pacjentów (świadoma zgoda)
Czasami pojawiają się rozbieżności między tym, co lekarz wie lub uważa za najlepsze z punktu widzenia medycznego dla pacjenta, a tym, czego chce pacjent. Na przykład lekarz może zdecydowanie zachęcać do stosowania konkretnego leku, który ma działania niepożądane, które pacjent uważa za niedopuszczalne. Lub z powodu przekonań religijnych, pacjent może odmówić transfuzji krwi, która mogłaby poprawić lub przedłużyć ich życie.
Jako pacjent, twój lekarz jest etycznie zobowiązany do rozważenia twoich życzeń dotyczących opieki zdrowotnej. Ta zasada "świadomej zgody" oznacza, że lekarz przekazał pacjentowi jasne i kompletne informacje o stanie zdrowia pacjenta oraz przekazał konsekwencje i konsekwencje działania, takie jak zabieg chirurgiczny.
Dopóki pacjent ma zdrowy umysł (zdolne do podejmowania decyzji dotyczących opieki zdrowotnej), w większości przypadków lekarz musi respektować życzenia pacjenta, nawet jeśli jest to niezgodne z zaleceniami lekarza i powoduje, że pacjent musi podpisać zobowiązanie zrzeczenie się.
Twoja przychodnia lub gabinet lekarski powinny być podmiotem, który świadczy usługi opieki zdrowotnej na najwyższym według Ciebie poziomie. Miejsce to powinno otaczać się godnymi polecenia specjalistami, którzy dają poczucie bezpieczeństwa i profesjonalizmu, a przy tym wykazują się również empatią i dbałością o pacjentów.